Vi känner inte till vilka cookies youtube.com använder och vi kan därför inte visa innehållet. Prova att uppdatera sidan, om problemet kvarstår, hör av dig till partnerzon@specialelektronik.se för att få hjälp.
I höst erbjuder vi tre nya tillfällen att gå Absens populära certifieringsutbildning Absen Certified Engineer (Absen ACE) på vårt huvudkontor i Karlstad. Under två intensiva dagar får du fördjupad kunskap om LED-teknik, vilka komponenter som krävs och vad som är avgörande vid en korrekt LED-installation.
Syftet med utbildningen är att stärka kunskapen och skapa trygghet hos dig som arbetar med LED i olika typer av projekt. Att montera LED-väggar ställer högre krav än traditionella displayer – du behöver bland annat kunna dimensionera elförsörjning, räkna ut rätt upplösning och säkerställa att det finns tillräckligt med kapacitet för både el och data.
Utbildningen innehåller både teori och praktiska moment, där du själv får konfigurera och bygga upp LED-kabinett med hjälp av NovaStars mjukvara.
Under två dagar kommer vi bland annat gå igenom:
Datum:
Plats och tid:
Utbildningen avslutas med ett praktiskt och teoretiskt prov. Vid godkänt resultat erhåller du certifiering som Absen Certified Engineer. Utbildningen är kostnadsfri och riktar sig till tekniker, installatörer och elektriker som arbetar med LED.
Har du några frågor gällande utbildningen är du välkommen att kontakta Stefan Andersson som är kursansvarig för Absen ACE på tel. 054-444 2052.
Gå till kurssidan för att läsa mer och anmäla dig.
Läs mer
Läs mer
Läs mer
Läs mer