Du använder en Internet Explorer och vi stödjer inte längre den webbläsaren då den är alldeles för gammal och osäker. Se till att uppgradera till något bättre.
  • 2025-06-25
  • pressmeddelande

Special-Elektronik blir exklusiv partner för VIOSO i Sverige

Vi är nu exklusiv partner för tyska VIOSO, en ledande aktör inom mediaspelare, automatisk kalibrering och avancerad projiceringsteknik. VIOSO erbjuder unika mjukvarulösningar för domprojektioner, simuleringar, interaktiva ytor och 360°-projektioner och används i kreativa miljöer, allt från museer och nöjesparker till simuleringar, virtuella rum och kontrollrum.

Med VIOSOs unika mjuk- och hårdvara kan flera projektorer automatiskt justeras och kalibreras mot komplexa ytor och geometriska former snabbt och precist med ett resultat som är sömlöst och ger exakt bildåtergivning.

Tillsammans med VIOSO stärker vi vårt utbud inom specialiserade visualiseringslösningar och kan nu erbjuda kompletta system för mer krävande miljöer och projekt. Förutom att spara tid och minimera fel vid installation, säkerställer den automatiska kalibreringen att det alltid ges rätt färgåtergivning, något som uppskattas både av integratörer och slutkunder, säger Åke Larsson, VD på Special-Elektronik.

VIOSOs teknik är kompatibel med de flesta tillverkare för mediaservrar på marknaden och kan enkelt integreras i både nya och befintliga AV-system.

Deras sortiment finns nu tillgängligt hos oss och vill du veta mer om VIOSO kommer du få möjlighet att se deras produkter på vår Roadshow i höst. Läs mer och anmäl dig här.

Har du frågor är du välkommen att kontakta Maarten van Slooten, produktansvarig för VIOSO på 054-444 2041. Här hittar du VIOSOs sortiment.