Vi känner inte till vilka cookies youtube.com använder och vi kan därför inte visa innehållet. Prova att uppdatera sidan, om problemet kvarstår, hör av dig till partnerzon@specialelektronik.se för att få hjälp.
Panasonic tar nu ett rejält kliv framåt inom 1-Chip DLP med den nya projektorn PT-HTQ20. Projektorn premiärvisades på ISE 2026 och sätter en ny standard för vad som är möjligt i en kompakt 1-Chip projektor. PT-HTQ20 är en 4K RGB-laserprojektor på 20 000 lumen som kombinerar hög ljusstyrka med ett färgomfång som normalt förknippas med 3-Chip DLP. Kort sagt: mer färg, bättre balans och en tydligt starkare bildupplevelse i immersiva och upplevelsebaserade miljöer.
Det som gör PT-HTQ20 extra intressant:
Upplev PT-HTQ20 live!
Upplev Panasonics projektorer på nära håll under Teknikeventet den 12–13 maj på Karlstad CCC. Här visas bland annat Panasonic PT-HTQ20 live, tillsammans med flera andra projektorlösningar. På plats finns även representanter från Panasonic som berättar mer om tekniken och svarar på dina frågor. Anmäl dig redan nu, detta vill du inte missa!
Kärnan i PT-HTQ20 är Panasonics VIVID PRIME RGB-laserteknik
Panasonics VIVID PRIME RGB-laserteknik ger över 95 procent av färgomfånget i Rec. 2020 och levererar levande, rena färger utan att kompromissa med ljusstyrkan. Den snabba färgväxlingen minskar effektivt regnbågseffekten, ett vanligt artefaktproblem i projektorer, vilket ger en mer behaglig och mindre ansträngande bildupplevelse. Den egenutvecklade RGB-laserfosfor-designen säkerställer dessutom mjuka tonövergångar vid visning av standardinnehåll i Rec. 709. Resultatet är hög bildkvalitet som lämpar sig väl för upplevelsebaserade installationer där besökare vistas under längre tid.
PT-HTQ20 är utvecklad för miljöer där bildkvaliteten är avgörande exempelvis immersiva upplevelser, museer, showrooms, themed entertainment och avancerade visualiseringar. Precis som vi är vana vid från Panasonic finns här också:
PT-HTQ20 kommer finnas tillgänglig under Q4 2026. Vill du veta om PT-HTQ20 är rätt val för ditt nästa projekt eller hur den står sig mot traditionella 3-Chip lösningar? Hör av dig till Rickard Bengtsson på 054-444 2066.

Läs mer

Läs mer

Läs mer

Läs mer